Magnesy neodymowe
Magnesy neodymowe imponują wysoką przyczepnością przy niewielkich rozmiarach. Są wykonywane w formie spieku neodymowo-żelazowo-borowego (NdFeB). Ponieważ zajmują niewiele miejsca, magnesy neodymowe mają niezliczone zastosowania. Na przykład wprost idealnie nadają się na magnetyczne zapięcia wszywane w odzież, na różnego rodzaju akcesoria lub do blokowania drzwiach meblowych. Idealnie nadają się również jako do zastosowań, w których są wszywane, przykręcane lub mocowane do powierzchni stalowych. Zarówno w zastosowaniach komercyjnych, profesjonalnych jak i domowych: Magnesy neodymowe są stosowane wszędzie tam, gdzie jest wymagana wysoka przyczepność przy niewielkich rozmiarach magnesu!
Co to jest supermagnes?
Magnes neodymowy to spiek w którego skład wchodzi neodym, żelazo i bor. Taki skład sprawia, że magnesy neodymowe należą do najsilniejszych magnesów stałych pod względem siły magnetycznej w stosunku do objętości. W rzeczywistości magnes neodymowy może utrzymać masę nawet 2000 razy większą niż jego własna. Z tego powodu magnesy te są nazywane supermagnesami. Na przykład najmniejszy magnes dostępny w sklepie MagnetiQ ma średnicę i wysokość zaledwie 1 mm, ale jest w stanie utrzymać aż 30 gramów. Zalety magnesów neodymowych:
- Wysoka przyczepność
- Niewielkie wymiary sprawiają, że mogą być powszechnie stosowane
- Niewielkie wymiary i waga
Dlaczego magnesy neodymowe są również nazywane magnesami ziem rzadkich?
Magnesy neodymowe są również nazywane magnesami ziem rzadkich, ponieważ do ich produkcji potrzebne są tak zwane pierwiastki ziem rzadkich. Termin pierwiastki ziem rzadkich dotyczy pierwiastków których proces wydobycia i oddzielenia od innych związków jest stosunkowo trudny.
W jaki sposób są produkowane supermagnesy?
Do produkcji magnesów neodymowych wykorzystywany jest neodym, który jest pierwiastkiem ziem rzadkich, a także bor i żelazo (NdFeB). Ponieważ magnesy ziem rzadkich mają porowaty rdzeń, nie można ich stosować bez dalszej obróbki. Dlatego stosuje się powlekanie. Zwykle jest stosowana powłoka niklowa (Ni-Cu-Ni). Efektem nałożenia powłoki jest atrakcyjny optycznie srebrny połysk. Tańszą opcją jest powlekanie cynkiem (Zn). Powierzchnia tej powłoki jest srebrnoszara i matowa. Magnesy neodymowa mogą być również powlekane złotem, miedzią lub kolorowymi lakierami. Magnesy te mogą być magnesowane w dwóch kierunkach. Wszystkie magnesy neodymowe oferowane w sklepie MagnetiQ są namagnesowane osiowo. Oznacza to, że bieguny znajdują się na przeciwległych dużych powierzchniach magnesów.
Jaka jest różnica między magnesami ferrytowymi a magnesami neodymowymi?
Magnesy neodymowe są droższe niż standardowe magnesy ferrytowe ze względu na złożony proces produkcji i wyjątkowe właściwości. W zależności od zastosowania, nasi klienci często zadają sobie pytanie, czy zastosowanie tańszej alternatywy, czyli magnesów ferrytowych nie byłoby lepszą opcją. Dzięki specjalnej kombinacji neodymu, żelaza i boru (NdFeB), magnesy neodymowe są znacznie mocniejsze niż wszystkie inne magnesy stałe. Nawet magnesy o niewielkich wymiarach posiadają przyczepność znacznie przewyższająca magnesy ferrytowe. Więc jeśli chcesz, aby magnes ferrytowy miał taką samą przyczepność jak magnes neodymowy, musi on być znacznie większy. Magnes wykonany z neodymu, żelaza i boru powinien więc być zawsze pierwszym wyborem w przypadku, gdy jest wymagany mały, lekki magnes o dużej przyczepności. Magnesy kulkowe, prętowe, pierścieniowe, krążkowe, płytkowe, kostkowe i stożkowe – magnesy neodymowe, w przeciwieństwie do innych magnesów, mogą być produkowane we wszystkich możliwych formach ze względu na ich namagnesowanie.
Gdzie są używane supermagnesy?
Ze względu na bardzo dużą przyczepność, małe magnesy neodymowe to niezwykle popularni mali pomocnikami w biurach, warsztatach i zakładach produkcyjnych. Niezależnie od tego, czy są to zamknięcia magnetyczne, elementy do szybkiego mocowania przedmiotów bez kleju i śrub, czy też specjalne łączniki do obrabianych przedmiotów – magnesy neodymowe to niezbędne całej branży przemysłowej i handlowej. Połączenie elementów stalowych i magnesów to tworzenia mocować ma wyjątkowy potencjał dla wielu gałęzi przemysłu. Supermagnesy są również wykorzystywane w branżach takich jak IT i medycyna, a także w technologiach komunikacyjnych. Niektóre obszary zastosowań:
- Mocowanie do tablic na notatki, tablic suchościeralnych czy tablic do planowania
- Magnetyczne plakietki imienne
- Zamknięcia magnetyczne
- Uchwyty na przedmioty, narzędzia, noże
- Silniki
- Pompy wtryskowe
- Przystawki
- Czujniki
- Głośniki
- Sprzęt medyczny
Kup magnesy neodymowe: Jakie supermagnesy są dostępne w sklepie MagnetiQ?
Sklep MagnetiQ oferuje magnesy neodymowe w różnych kształtach i rozmiarach. Sklep SPRINTIKO MagnetiQ oferuje wiele różnych wzorów, dzięki czemu do możesz znaleźć odpowiedni supermagnes do każdego zastosowania. W naszym asortymencie można znaleźć następujące odmiany magnesów w różnych wersjach:
- Magnesy krążkowe
- Magnesy standardowe
- Magnesy do wszycia
- Magnesy płytkowe
- Magnesy prętowe
- Magnesy kulkowe
- Magnesy kostkowe
- Magnesy garnkowe
- Magnesy pierścieniowe
- Magnesy w kształcie UFO
- Magnesy stożkowe
- Magnesy do przykręcania
Samoprzylepne magnesy neodymowe
MagnetiQ oferuje największy wybór samoprzylepnych magnesów neodymowych. Samoprzylepny magnes neodymowy jest z jednej strony wyposażony w warstwę samoprzylepną umożliwiającą łatwe przyklejenie magnesu w żądanym miejscu. Ponadto, w naszej ofercie znajdziesz samoprzylepne taśmy magnetyczne i folie magnetyczne (każda z namagnesowaniem anizotropowym lub izotropowym). Aby zapewnić optymalną przyczepności, w naszych produktach standardowo stosujemy wysokowydajne warstwy samoprzylepne 3M, chyba że zaznaczono inaczej. Firma 3M znana jest między innymi z asortymentu klejów budowlanych i taśm montażowych.
Zamknięcia magnetyczne
Jednym z najczęstszych zastosowań dla supermagnesów są zamknięcia magnetyczne. W przypadku tych zastosowań, magnes w kształcie Ufo to najbardziej eleganckie rozwiązanie ze względu na swój płaski kształt. Inne atrakcje w sklepie MagnetiQ to magnesy neodymowe do przykręcania.
O czym należy pamiętać podczas korzystania z supermagnesów?
Magnesy neodymowe nie nadają się do stosowania na zewnątrz. Powłoka chroni magnesy ziem rzadkich przed korozją. Jednak nie jest ona na tyle skuteczna, by ochronić supermagnes przed wysokim poziomem wilgoci. Należy również zwrócić uwagę na następujące kwestie: Wysoka moc magnetyczna niesie ze sobą również pewne ryzyko, jeśli nie masz doświadczenia w stosowaniu magnesów neodymowych. Na przykład osoby z rozrusznikiem serca powinny trzymać się od nich z daleka, gdyż mogą one prowadzić do potencjalnych zakłóceń w układach elektronicznych. W dziedzinie elektrotechniki stosowanie supermagnesów jest ograniczone: Dyski twarde i inne nośniki danych mogą ulec wymazaniu w kontakcie z supermagnesem. Z tego powodu magnes neodymowy stał się powszechnie stosowanym narzędziem do usuwania danych z dysków.